English

Back
O projekcie
Kalendarz GAGAMODELS 2021
Prowokacyjny. Mocny w swojej formie. Nagi. Zabawny. Pełen kontrastów.
Taki jest Kalendarz GAGAMODELS 2021.

Autorem sesji, w której wystąpiło siedem modelek jest Kamil Kotarba. Zdjęcia są pełne nieskrępowanej kobiecej ekspresji i zabawy. Nieco mroczna sceneria została przełamana humorem.

Jesienne wydarzenia, które nastąpiły już po realizacji sesji skłoniły nas do zmiany planów i postanowienia, aby w tym roku całkowity dochód z tego kalendarza przeznaczony został na pomoc kobietom. Zarówno modelki jak i fotograf z entuzjazmem przyjęli pomysł.
Beneficjentem środków zebranych ze sprzedaży 8.edycji kalendarza GAGAMODELS jest CENTRUM PRAW KOBIET, którego misją od 26 lat jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym.
CPK tak pisze o swoich działaniach:
„W naszej codziennej działalności łączymy różne formy aktywności. Z jednej strony udzielamy kompleksowego wsparcia (konsultacje prawne, psychologiczne, zawodowe, asysta w sądach, bezpieczne schronienie) kobietom, których prawa są łamane, które doświadczają przemocy lub dyskryminacji, z drugiej zaś staramy się wpływać na kształt prawa i jego stosowanie. Ważną rolę w naszej działalności odgrywają również szeroko rozumiane działania edukacyjne (szkolenia, warsztaty, publikacje).”

#mybodymychoice stanowi przełom w walce kobiet. Strajki z udziałem setek tysięcy ludzi pokazały jak wielką siłą są kobiety.

Wraz z zespołem GAGAMODELS oraz modelkami biorącymi udział w tym projekcie jesteśmy dumni, że poprzez sprzedaż kalendarza możemy przyczynić się do walki z nierównością społeczną, mimo iż fakt, że w środku Europy w XXI wieku istnieje taka potrzeba napawa nas równocześnie smutkiem. Dziękujemy Wam za wsparcie.

Aby zakupić kalendarz z limitowanej edycji stu sztuk i wesprzeć prawa kobiet należy skontaktować się z nami pod adresem gaga@gaga.pl, sprawdzić czy kalendarz jest nadal dostępny. Po otrzymaniu potwierdzenia o jego dostępności należy wpłacić minimum 333 zł na konto Centrum Praw Kobiet ul. Wilcza 60 lok. 19 00-679 Warszawa
59 1020 1156 0000 7102 0059 9241
Opis przelewu: Kalendarz Gagamodels – oddział poznański


WYPOWIEDZI TWÓRCÓW

- Kiedy zamykałam produkcję Kalendarza na rok 2020 wiedziałam już, że zaproszę do kolejnej edycji Kamila. Jego spojrzenie na fotografię zaskoczyło mnie po raz pierwszy od lat. Świeżość jaką wniósł w sesje i jakby swoista analiza modelki, którą fotografował do swoich projektów i kampanii jest niespotykana. Zażartowałam kiedyś, że jak już zrobi pierwszą sesję z Alessandro Michele dla Gucci musi mi podarować fotografię z autografem, nim jeszcze kampania się ukaże. Zaufałam mu całkowicie, nie wnikając w projekt, lokalizację czy dobór modelek. Zażartował z nagiego ciała, bawiąc się przy tym znakomicie. Dodając nutkę przerysowania skomponował fotografię doskonałą. Takiej właśnie oczekiwałam. Tym bardziej cieszę się, że z pozoru nic nieznacząca zabawa ciałem, mogła w późniejszym czasie nabrać mocniejszego wyrazu. I tak też się stało. Kobieta z naszych zdjęć, jest wolna.
Kasia Sawicka, Gagamodels

- Możliwość pracy przy tym projekcie wyzwala we mnie ogromną wdzięczność. Jedną z piękniejszych rzeczy w życiu jest wykorzystywanie własnej przestrzeni do tworzenia dobra, które się mnoży. Manifestacją tej intencji jest tegoroczny kalendarz Gagi. Kobiece ciało i seksualność są odwiecznym polem walki, dlatego tak ważne jest odzyskiwanie kontroli i nawigowanie nią w sztuce.
Joanne Kocyła, modelka

- Widzicie to, o czym same decydujemy. Nasze ciała. W niespokojnych, pełnych przemocy czasach, gdy ucisk jest wprowadzany w nasze życia pod ogłuszającą falą propagandy, ważne jest, żeby zapewnić kobiecej cielesności bezpieczny kąt. Azyl. Schronienie w sztuce. Ten kalendarz to właśnie robi.
Jagoda Łętowska, modelka

- Prawdę mówiąc nie zawsze byłam przekonana do własnego ciała. Właściwie w stu procentach to nigdy. Przez lata pracy nad sobą wypracowałam względnie zdrowe podejście. W międzyczasie moje ciało pokryło się tatuażami, co miało dla mnie terapeutyczne znaczenie, bo zakryłam blizny po trądziku. Wczoraj dostałam zdjęcia od Kamila. Stoję na nich wśród pięknych kobiet, najpiękniejszych w Polsce i doszłam do wniosku, że do nich pasuję. Mimo, że jestem zupełnie inna to pasuję. Miałam pewne obawy wobec bycia porównywaną w związku z moim wyróżniającym się wyglądem. W kalendarzu jestem nagim człowiekiem wśród innych nagich ludzi i zatrważająco mocno uderza mnie po prostu piękno człowieka. Ze sztuką związałam swoje życie. Z nagością mam do czynienia od lat i dawno przestałam ją traktować w kontekście seksualnym, stąd podoba mi się nasza naturalność. Bardzo doceniam to, że w kalendarzu jest dużo estetyki którą lubię we współczesnych utworach artystycznych - jest dużo żartu i stąd wynika nasza niewymuszona swoboda na zdjęciach, czego uważam, że często brakuje w modzie. Kilka tygodni temu wyszłam na ulicę walcząc o naszą wolność, a teraz cieszę się, że swoją pracą mogę również wspomóc kobiety z Centrum Praw Kobiet.
Angela Bilińska, modelka

- Prawa kobiet - słowa, które w tym roku, w naszym kraju nabrały wyjątkowego znaczenia. Tegoroczny kalendarz Gagamodels różni się od poprzednich. Obrazuje siłę, jedność, wytrwałość, odwagę, manifest. To właśnie te emocje towarzyszyły mi podczas tworzenia już ósmej edycji kalendarza. Bycie częścią tegorocznego projektu to ogromne wyróżnienie, dające nadzieję na ostateczne zwycięstwo.
Marta Kowalczyk, modelka


- Kobiety są dla mnie od zawsze wielką inspiracją. Kocham je i podziwiam. Nic nie dorównuje kobiecej sile i odwadze. Od kilku tygodni jestem zmuszona do walki o swoje podstawowe prawa, o prawa mojej siostry, matki, przyjaciółki i sąsiadki... Ten projekt jest dla mnie obrazem wzajemnego wsparcia i miłości. Złapmy się za ręce, nigdy nie będziemy szły same.
Maria Konieczna, modelka

- Niezmiernie cieszy mnie, że Gaga od wielu lat podnosi tak szlachetną inicjatywę jak charytatywny kalendarz. W tym roku jego założenia formalne dokładają cegiełkę do odpowiedzi na kryzys związany z prawami kobiet w Polsce. Foucault wskazał, że największym nieposłuszeństwem jednostki wobec władzy i najmocniejszym krokiem do odzyskania autonomii jest odzyskanie swojej seksualności. Ten kalendarz jest o tym. O nagości estetycznej i normalnej. O rozwiewaniu wiszącej nad naszym społeczeństwem eterycznej osłony skrajnie pruderyjnego, bezsensownego zawstydzania.
Alma Asuai, modelka

- Tegoroczny kalendarz gagamodels jest dla mnie najważniejszą edycją do tej pory, ponieważ wspieramy walkę wszystkich kobiet o prawa do naszych własnych ciał. Na zdjęciach wszystkie jesteśmy nagie, pokazujemy się w naszym naturalnym stanie, aby sprzeciwić się odwiecznemu seksualizowaniu naszych ciał i pokazaniu siły jaka jest w kobiecym ciele.
Zofia Wróbel, modelka

- Główną inspiracją do sesji była lokacja, którą sobie upatrzyłem jakiś czas temu i czekała ona na swój moment. Po zrobieniu dokumentacji, wiedziałem, że to jest to. Park rozrywki zlokalizowany w lesie pod Warszawą. Pełen dziwności - od przeskalowanych grzybów, przez dinozaury, na pszczółce Mai kończąc. W sesji zależało mi na pomieszaniu konwencji - trochę horroru, trochę komedii. Zdjęcia realizowaliśmy początkiem września i pogoda nie rozpieszczała, ale mimo deszczu i niskiej temperatury, walczyliśmy do końca. Dziękuję bardzo modelkom oraz ekipie za ich zaangażowanie i pozytywną energię, bez której by się nie udało tego zrobić.
Kamil Kotarba, fotograf & art director

Specjalne podziękowania:
Piotr Kamiński & Caroline Grzelak
Rafał Karwowski Dzielnica Filmowa
Maciej Butrymowicz Zero,2
Andrzej Krzewina Drukarnia Interak
Beata Kossakowska Pakato
Tomek Grobelny


Credits
Kamil Kotarba : Photography & Art Direction
Ola Ewa Kaźmierczak : Stylist
Ola Łęcka : Make Up
Alma Asuai: Model
Angela Bilińska: Model
Ava Jagoda Łętowska: Model
Maria Konieczna: Model
Marta Kowalczyk: Model
Joanne Kocyła: Model
Zofia Wróbel: Model